Motiv konca koji se odmata s batića za klepanje čipki i svojom niti simbolično povezuje odjele budućeg Ekomuzeja čipke i čipkarstva u Lepoglavi, svojom je atraktivnošću i izrazito suvremenim dizajnom impresionirao posjetitelje, što su u prostorijama TCIC-a nazočili predstavljanju projekta prvog muzeja čipke u Hrvatskoj. Projekt su predstavile autorice Dragana Lucija Ratković iz zagrebačke tvrtke Muze i dr. Tihana Petrović-Leš s Etnološkog odjela Filozofskog fakulteta, dugogodišnja suradnica lepoglavskih festivala čipki i pratećih manifestacija.
Koncept muzeja i njegovih stalnih postava sudionike skupa s pravom je oduševio, jer uspije li Grad ostvariti taj projekt u zgradi stare ambulante, što mu ga je bez naknade darovalo Ministarstvo pravosuđa, Lepoglava će dobiti atraktivan objekt, koji će s pravom nositi naziv europskog doma čipke i biti glavna hrvatska čipkarska destinacija.
- Ekomuzej zamišljen je na način da nit čipkanog konca povezuje sve njegove odjele, koji će se urediti u prizemlju, na prvom katu i u potkrovlju objekta. Čipkana nit posjetitelje će voditi od prijamnog punkta do stalnog postava čipki, galerije za povremene modne i druge izložbe, do dječjeg muzeja čipki te do modnog studija, multimedijalne dvorane, dokumentacijskog centra, knjižare i suvenirnice te muzejske slastičarnice i čokolada-bara. U njemu će posjetitelji moći kušati i slatke delicije označene zaštićenim brendom lepoglavske čipke – istaknule su D. L. Ratković i dr. T. Petrović-Leš.
- Idući korak nam je priprema za izradu projekata, a nakon što dobijemo troškovnike, krenut ćemo u „zatvaranje“ financijske konstrukcije kandidiranjem za potpore iz Ministarstva kulture i pretpristupnih fondova Europske unije. Ekomuzej će definitivno potvrditi status Lepoglave kao grada čipke i čipkarstva i svakako će biti osnova njena novog vizualnog identiteta – izjavio je gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić te najavio da će projekt muzeja čipke predstaviti u Europskom domu u Zagrebu sredinom ožujka.
U predstavljanju idejnog rješenja Muzeja čipke posjetitelji su dobili i zanimljiv uvid u način predstavljanja budućeg stalnog izložbenog postava čipke: dok će u povijesnom prikazu dio čipki provirivati iz ladica starinskih ormara, u drugom dijelu čipkarske povijesti moći će uživati i virtualno. U potkrovlju će se urediti i radionica za restauraciji i čišćenje starih i oštećenih čipki, dok će se u krugu objekta urediti i čipkani vrt i dječji park čipke.
Lj. R.