Čupe, berbulje, štucke, dvojčeki z rigljeki, bidre, cimpreti, pesode za svečunje i još mnoštvo drugih uporabnih predmeta neobična naziva iz radionica nekadašnjih jerovečkih, dubrovečkih i bedenskih lončara prošlog su vikenda bili tek manji izložbena opusa što su ga građanima predstavili učenici ivanečke Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog. Izložba, naslovljena Nek se kolombar furt vrti, nastala je kao rezultat istraživanja povijesti lončarije ivanečkoga kraja članica školske Povijesne skupine Dore Biškup, Anje Krtanjek i Miljenke Kolarek pod vodstvom prof. Suzane Jagić. Rezultat toga bio je sustavni prikaz alata, lončarskog pribora i brojnih primjeraka lončarskih proizvoda, među kojima su i oni svojom starošću i ukrasnim motivima danas predstavljaju raritetne primjerke tradicijske lončarije.
- Iznenađen sam prikupljenim opusom i smatram pohvalnim što se u ivanečkome kraju sustavnom podukom mladih krenulo u afirmaciju lončarstva. Još uvijek nismo dovoljno svjesni vrijednosti toga umijeća i njegova nekadašnjeg značaja za egzistenciju obitelji Jerovca i okolice. Nije bio problem samo glinu iskopati i obraditi je, oblikovati i ispeći, već je problem bio je i prodati je i tako prehraniti obitelji. Istraživajući lončariju, svojedobno sam skupio čak 124 razna naziva lončarskih predmeta, ali ima ih još – kazao je, otvarajući izložbu, dr. Eduard Kušen, sveučilišni profesor.
Prikazan je i film Foto kluba Deseti K, u kojemu je poznati lončar Dragutin Stančić na starinskom kolombaru prikazao kako od komada gline nastaje vrč. Školska knjižničarka Draženka Stančić, koja je vodila izložbu, zahvalila je Ivanu Solini, sinu pokojnog lončara Stjepana, što je školi poklonio starinski kolombar za zavičajnu zbirku. Na izložbi je prikazan i originalni pribor za lončariju.
- To je rezač za glinu pripraviti, šik, šigljin, drijevec, prepikač, druker i špriklja – sa smiješkom je pojasnio 70-godišnji Dragec Stančić. Prof. Suzana Jagić iz svoje je privatne zbirke prikazala vrijednu starinsku lončariju, među kojom su pažnju plijenili kuhač, octenka, verč za vodu. Učenici su za izložbu prikupili i cediljčice, vekljineke, zdelice s cvetekima ukrašene, kupice i peharčeke, ftičeke, glinene peseke.(ljr)