Udruga „Lepoglavski ahat“ je 24.11. u Hušnjakovu sudjelovala na okruglom stolu s temom „Zaštita i očuvanje nežive prirode u Hrvatskoj“. Čitav događaj je organiziran povodom 60 obljetnice obilježavanja prvih zaštićenih geoloških i paleontoloških lokaliteta u Hrvatskoj, a to su prizmatsko (stubasto) lučenje magmatskih stijena Rupnica kod Voćina i nalazište krapinskog pračovjeka u Hušnjakovu.
Kao i uvijek, vrlo uspješno je sve organizirala gospođa Vlasta Krklec, ravnateljica muzeja Hušnjakovo.
Predavanja i diskusije su trajali čitav dan, a predavali su stručnjaci iz:
- Parka prirode Papuk, prvi hrvatski geopark,
- Državnog zavoda za zaštitu prirode,
- Muzeja evolucije i nalazišta pračovjeka Hušnjakovo,
- PMF-a,
- Parka prirode Medvednica,
- Javnih ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Krapinsko zagorske i Sisačko moslavačke županije,
- Hrvatskog biospeleološkog društva,
- Progeo Hrvatska,
- Nacionalnog parka Sjeverni Velebit,
- Parka prirode Velebit.
Zaključak je da je geološka znanost, uključujući predstavljanje ljepota i vrijednosti koje su vezane uz neživu prirodu, premalo prisutna u ukupnoj hrvatskoj javnosti. Zato smo mi iz Lepoglave bili zadovoljni, jer i na razini države služimo kao primjer kako uspješno promovirati geološke značajke u lokalnoj sredini.
Stvari ipak polako idu nabolje i trenutno je svojevrstan trend u županijama izrada katastara geološke baštine, te nalazišta minerala i fosila. To također radi i naša županijska javna ustanova u kojoj su vrlo vrijedne gospođe Alenka Car i Sanja Kopjar.
Vezano uz to, jučer smo bili u Zagrebu na razgovoru sa čelnim ljudima PMF-a Zavoda za geologiju i petrologiju, te Hrvatskog geološkog instituta. Naime, jedna od te dvije ustanove će dobiti posao inventarizacije geološke baštine Varaždinske županije. Zahvaljujući poznanstvima dobili smo za udrugu dvije kapitalne knjige iz područja geologije: Hrvatske mineralne sirovine od Stjepana Markovića i tek štampanu Geotermalne i mineralne vode RH od Antuna Šimunića. Nadamo se da će obje knjige koristiti u edukaciji članova ahata.
Kako su u završnoj fazi aktivnosti na uređenju Kamenog vrha-Gaveznice, iduće godine će biti puno dobrih novosti iz područja geologije.
U zimskom razdoblju u planu je nekoliko ekspedicija:
-pronalazak galenita (olovnog sjajnika) u Šaši, predio Pustike,
-sječa akacije u Kamenom vrhu,
-pronalazak galenita i sfalerita (cinkov sjajnik) u rudniku Kraševi zviri,
-skupljanje kalcita i posjet Pisanim pećinama na Ivanščici,
-istražni radovi na sekundarnim lokacijama Čret,
-Bor-Majdanpek, istočna i južna Srbija (međunarodna ekspedicija).
Vrijeme odvijanja pojedinih aktivnosti će ovisiti o meteorološkim prilikama i nekim zdravstvenim problemima koje moram riješiti, a ukoliko ima zainteresiranih za koju ekspediciju molim da se jave meni ili uredništvu iPortala.
Damir Vrtar