U organizaciji SABH-a i ivanečke Udruge antifašističkih boraca, u prostorijama Srednje škole u subotu je održan okrugli stol posvećen životu i radu najpoznatijeg narodnog heroja ivanečkoga kraja Josipa Kraša. Brojne goste među kojima su bili poznati intelektualci lijeve provenijencije, članovi vodstava republičkog i županijskog SAB-a, članovi društava Josip Broz Tito i gradskih organizacija SDP-a Ivanca i Lepoglave, uvodno je pozdravio predsjednik ivanečke Udruge antifašista i antifašističkih boraca Dragutin Turčin. U ime pokrovitelja skupa, Grada Ivanca, nazočne je pozdravio i sudionicima zaželio uspješan rad gradonačelnik Milorad Batinić te pozvao sve nazočne da minutom šutnje odaju počast braniteljima i žrtvama Vukovara. Skupu su se odazvala i oba dogradonačelnika – Martin Krznar i Branko Putarek.
Cilj je skupa, naglasio je na početku Dragutin Turčin, da se objektivno i povijesno realno iznesu činjenice i rasvijetle okolnosti vezane uz Kraševu aktivnost i djelovanje, to više što su mnogi važni događaji o formiranju pokreta otpora danas zaboravljeni i u programima povijesti u školama zaobiđeni. Podsjetio je na Kraševo djelovanje u Udruzi radničkih sindikata, petogodišnjoj robiji u Sremskoj Mitrovici na koju je bio osuđen 1929. godine, na njegovu živu aktivnost u nekadašnjem ivanečkom rudniku, gdje je radnike organizirao u sindikate. Potom je o Kraševom djelovanju u najstrožoj ilegali 1941. godine i njegovoj pogibiji govorio povjesničar dr. Đuro Zatezalo, čija je sestra u konspiraciji te godine surađivala s Krašem. O njemu su potom izlagali i dr. Vesna Čulinović-Konstatinović, dr. Branko Dubravica, generali Josip Skupnjak i Vinko Šunjara, Krašev suborac Rade Bulat i dr. Krešo Pužar.
Nakon skupa formiran je redakcijski odbor na čelu s dr. Đurom Zatezalom, koji će sva predavanja o Krašu prikupiti i s dodatnom građom dostaviti SAB-u Hrvatske, s ciljem tiskanja posebne publikacije o Krašu. Sudionici su potom obišli i Kraševu rodnu kuću u Vuglovcu. (ljr)