– Jedini grijeh mladih, prohrvatskih nastrojenih intelektualaca Tomislava Đurića, Dragutina Feletara i Ernesta Fišera bio je što su, bez konzultiranja partijskog komiteta, 70-tih godina osnovali Kulturno-prosvjetno društvo Zrinski s bogatom nakladničkom djelatnošću, Kajkavski sabor koji je trebao objediniti kulturnu baštinu kajkavskih krajeva, organizirali karavanu Putovima Zrinskih i Frankopana i napisali knjižicu o njima koja je doživjela 5 izdanja s 18.000 primjeraka. Usto, Đurića su tadašnje vlasti proganjale zbog serije novinskih članaka kojima je propitivao zašto su zazidana vrata lepoglavske crkve, zašto se ne otvori vjernicima, zašto se na velika crkvena zvona ne smije zvoniti.
Naglašeno je to u ivanečkoj Gradskoj knjižnici i čitaonici, na predstavljanju knjige Zašto su šutjela lepoglavska zvona umirovljenog novinara i publicista te suradnika Večernjeg lista Tomislava Đurića.
Na predstavljanju je bio književni trojac Đurić-Feletar-Fišer koji su govorili o Hrvatskom proljeću u varaždinskom i čakovečkom kraju, poželjevši da se paljenja knjiga (prisjetili su se paljenja dijela naklade Kajkavskog kalendara) i progoni intelektualaca zbog hrvatstva nikad više ne ponove.
Đurić je pohvalno govorio i o Josipu Bogožalcu iz Ivanca i Josip Putaru iz Lepoglave koji su u tadašnjim zbivanjima, kazao je, imali hrabrosti othrvati se partijskom jednoumlju i upozoriti na to da beogradski konzervatori pljačkaju umjetnine u lepoglavskoj crkvi.
O knjizi su govorili i mr. Hrvoje Petrić i ravnateljica Knjižnice Ana Vresk. (ljr)