Kamionske miješalice što neprestano dovoze svježi beton, buka građevinskih strojeva i dovikivanje radnika koji u iskopane temelje buduće etnokuće u Jamnom polažu betonsku ploču površine 200 četvornih metara, pomutili su mir toga tihog naselja u bednjanskoj općini, tek kilometar udaljena od granice s “deželom”. No, mještani se ne bune. Dapače, oko dobrovoljne gradnje etnokuće koja će život toga mjesta sigurno promijeniti nabolje, angažiralo se i staro i mlado.
Pokazuje to i podatak da dio stanovnika (dvije trećine rade u Sloveniji, uglavnom u građevinarstvu) godišnje odmore već provodi na gradilištu u rodnom selu, veći broj zidarske će se žlice dohvatiti preko vikenda, a pomažu i svi ostali, među njima i žene, spremajući kotlovinu i dvoreći gladne radnike.
- Malo je tako složnih ljudi kao što su Jamnjani. Dobrovoljnim prilozima skupili su novac za otkup zemljišta za igralište i etnokuću, sami su demontirali tri stare izvorne kuće, numerirali dijelove i prevezli ih u Jamno. Nakon postavljanja temeljne ploče, od triju kuća sagradit će jednu, izvornu zagorsku hižu, pokriti je škopom, u njoj urediti etnozbirku, te je uključiti u turističku ponudu obližnjeg Trakošćana i Turističke zone Haloze-Hrvatsko zagorje. Nudit će sve što sami proizvode, od grožđa, vina i rakije, do drvenih predmeta kućne radinosti i gljiva – ističe domaći saborski zastupnik iz Bednje Zlatko Koračević. S načelnikom Mirkom Bistrovićem najavio je da će se za vikend priključiti radnicima na betonaži.
- Već nam dolaze i stranci, ljetos su tu već bila dva kampa. Privlači ih okolica Trakošćana, te obližnja atrakcija – dvije crkvice na brdu Jaguštin. Kažu da su za nas doznali na Internetu. Kad dovršimo etnokuću, u njoj će turisti moći i prenoćiti, jer ćemo u potkrovlju urediti pet soba. A ponudit ćemo im i domaće race, pureke, kokoši – zadovoljan je predsjednik MO Jamna Stjepan Novoselnik. I dok mještani rade kišici usprkos, drugi već obavljaju pripreme za obvezatan večernji dio koji se sastoji od okrjepe pod šatorom, noćne utakmice i pjesme do kasno u noć uz Dečke z Jamna.
"Ruke" poklanjaju mještani
Teškim strojem iskop temelja besplatno je obavila tvrtka LOMI iz Višnjice, a građa se financira iz nedavne donacije Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka koje je za etnokuću Jamno Općini Bednji doznačilo 50.000 kuna.
"Ruke" i rad poklanjaju mještani, a dio novca stići će i iz općinskog proračuna. Plan je da etnokuća turistima iz Trakošćana i slovenskih Haloza bude jedan od usputnih atraktivnih lokaliteta za obilaska dvoraca, vinskih cesta, klijeti i špilja na Ravnoj gori. (ljr)