Zidani bazen s uređajem za pročišćavanje i kloriranje vode za najstariju dječju skupinu, dva manja bazena za srednju i mlađu skupinu, zimska soba za igru, gimnastička soba za tjelovježbu, svim mogućim igračkama, didaktom, televizorima, DVD-ima te suvremenim namještajem izrađenim po najvišim pedagoškim standardima opremljeni dječji boravci za sve uzraste, od jasličkog do predškolskog - sve to tek je dio luksuznih sadržaja što ih svojim malim korisnicima pruža Dječji vrtić Maja pčelica u Donjem Ladanju u maruševečkoj općini.
Pribroji li se tome i izolacijska soba za bolesne mališane, maštovito oslikani sanitarni čvorovi s tuševima, posebno za dječake i djevojčice, bogato vanjsko igralište, nadstrešnice s dječjim “voznim parkom”, te sauna, gimnastička soba i već zazidani temelji vanjskog velikog bazena za tete i ostale zaposlene (njegovo će uređenje stajati oko 50.000 eura), onda i ne čudi što taj vrtić prati imidž najluksuznijeg u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Doslovce na svakom koraku vidi se da njegov vlasnik Vjekoslav Bahun, povratnik iz Njemačke, nije štedio na opremanju vrtića što ga je uredio u posve novom, dvoetažnom objektu površine 610 četvornih metara. U gradnju i opremanje vrtića uložio je dosad oko 4,5 milijuna kuna.
- U Njemačkoj sam se godinama bavio hotelijerstvomi ugostiteljstvom, poslije i građevinarstvom. Kako nemamo djece, supruga Radmila nakon povratka u domovinu “zagrijala” se za vrtić. I mogu vam reći da se ni u jednom trenutku nismo pokajali! Uživamo u djeci, a ljubav je obostrana – priča Bahun, dok mu svaki čas u zagrljaj trči i mazi se poneko dijete.
O visokim standardima vrtića svjedoči i moderno opremljena kuhinja u koju djeca po volji mogu ulaziti u potrazi za sokom i slatkišima, dok je u dvije podrumske prostorije pohranjeno toliko igračaka da bi se njima mogla opremiti još dva vrtića. Maju pčelicu su u ovoj pedagoškoj godini pohađala 53 djeteta, iako je kapacitet daleko veći, između 150 i 200. Cijena je najmanji razlog što u vrtić nije upisano više djece: pokazuje to i podatak da je ekonomska cijena vrtića samo 1400 kuna za puni 10-satni program. Roditelji plaćaju 650 kuna, Općina boravak djece sufinancira s 530 kuna, dok razlika ide na teret vrtića.
O djeci skrbi sedam zaposlenih
Razlog što u Maju pčelicu nije upisano više djece je nedovoljna informiranost roditelja, ali i činjenica da je naselje dislocirano, pa vrtić nije usput roditeljima iz okolnih većih mjesta i gradova. Ipak, broj djece se neprestano povećava, pa je u novu pedagošku godinu upisano desetero mališana više, a mjesta, dakako, ima još. U vrtiću je sedam zaposlenih, među njima četiri odgajatelja.
"Oče naš" prije svakog obroka
Prije svakog obroka dječica u Maji pčelici se – pomole. Rezultat je to elemenata vjerskog katoličkog odgoja koji u vrtiću, na inicijativu roditelja, provodi ravnateljica Vesna Galović, s kanonskim poslanjem. Vrlo je zadovoljna radom u vrtiću.
– Radila sam u mnogim vrtićima – kaže – ali po uvjetima rada, opremljenosti i standardima nijedan ne može mjeriti s Majom pčelicom. (ljr)